چگونه شیمی کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟

چگونه شیمی کنکور را 100 بزنیم

با دیدن این تیتر ممکن است این سوال برای شما دانش آموزان پیش بیاید که آیا ممکن است شیمی کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟

ما در این مقاله راهکار های موفقیت برای صد زدن در درس شیمی را به شما عزیزان توضیح می دهیم.

کنکور سراسری شامل ۴ درس تخصصی برای دانش آموزان رشته تجربی و ۳ درس تخصصی برای دانش آموزان رشته ریاضی می باشد.

درسی که بین دانش آموزان دو رشته مشترک می باشد شیمی است.

یکی از دروس تخصصی و محاسباتی که شما دانش آموزان باید به عنوان آخرین درس در دفترچه تخصصی کنکور سراسری به آن پاسخ دهید، درس شیمی می باشد.

شیمی یکی از راحت ترین دروس تخصصی می باشد، اما چند سال اخیر در کنکور از نظر میزان سختی روند صعودی داشته و سوالات سال به سال مفهمومی تر شده است، به همین دلیل تعدادی از داوطلبان مباحثی از این درس را از برنامه ی خود حذف کرده اند.

و تعدادی دیگر هم به دلیل سختی تست های این درس اصلا به سراغ سوالات شیمی در کنکور نمی روند، در چنین شرایطی شما با رعایت یکسری اصول مطالعه و استفاده از بهترین منابع شیمی کنکور می توانید این درس را به گونه ای مطالعه کنید تا شیمی کنکور خود را ۱۰۰ بزنید.

به طور کلی در درس شیمی با ۲ نوع سوال سرو کار داریم: ۱. سوال حفظی ۲. سوال مفهومی و محاسباتی

این دو بخش هر کدام شامل زیر مچموعه های متفاوتی می باشند.

برای موفقیت در هر درسی، همیشه کتاب درسی مهم ترین منبع برای شما دانش آموزان به شمار می رود اما به تنهایی کافی نیست.

برای پاسخ دادن به این دو نوع سوال مراجعه به کتاب اصلی را باید همیشه در اولویت قرار دهید زیرا گاهی اوقات دیده شده که طراحان کنکور برای طرح سوال عینا به متن کتاب مراجعه کرده اند اما برای یادگیری تکنیک های تست زنی و افزایش سرعت عمل تنها خواندن کتاب به شما کمک نمی کند.

اما سوال اصلی این است که چگونه شیمی را ۱۰۰ بزنیم؟

ابتدا باید به درک عمیق و کلی از یک فصل شیمی برسید، برای بار اول متن کتاب را به صورت روزنامه وار مطاله کنید و نکات مهم را در یک برگه خلاصه نویسی کنید و سپس در مرحله دوم از دی وی دی های کمک آموزشی مطالب مفهمومی را یادگرفته و یک فصل را به صورت مفهومی فرا گیرید مانند پیوند کوالانسی، انحلال پذیری و … و زمانی که این مطالب را به صورت عمیق یادگرفتید به سراغ همان فصل در کتاب رفته و مطالب را به صورت عمیق تر مطالعه کنید و حاشیه نویسی انجام دهید. به ترتیب همین کار را برای تمام فصل های مفهومی کتاب شیمی انجام دهید.

به یاد داشته باشید که برای ۱۰۰ زدن درس شیمی فقط مطالعه کتاب درسی به تنهایی کافی نمی باشد و استفاده از منابع کمک درسی تاثیر بسزایی در ۱۰۰ زدن این درس دارد.

یکی دیگر از انواع سوالاتی که در درس شیمی مطرح می شود، سوالات محاسباتی می باشد. در سوالات محاسباتی چیزی که بیشتر از دانستن راه حل نیاز است، دقت و سرعت عمل شما دانش آموزان می باشد.

برای به تسلط رسیدن در مبحث تست های محاسباتی باید طبق برنامه مطالعاتی که هرشب پیش می رویید از همان مبحث هرشب ۱۵ الی ۲۰ تست محاسباتی حل کنید و هنگام حل تست ها زمان را یادداشت کنید تا به مرور زمان این تایم را به زمان استاندارد کنکور برسانید.

نکته مهم این است که برای حل سوالات محاسباتی شیمی از راه حل‌های عجیب استفاده نکنید زیرا در کنکور گاهی ساده‌ ترین راه سریع‌ ترین راه حل است.

در حل سوالات محاسباتی شیمی کنکور، انجام با دقت چهار عمل اصلی و گرد‌ کردن اعداد و تکنیک های محاسبات ریاضی هم جایگاه ویژه ای دارد.

اگر در این بخش ضعف دارید حتما فکر چاره باشید. گاهی در برخی از سوالات محاسباتی به ترکیب مطالب می پردازند پس سعی کنید که در تمام‌ مباحث شیمی به تسلط لازم برسید.

ضریب شیمی کنکور در رشته ریاضی و رشته تجربی

رشته تجربی دارای ۵ زیر گروه می باشد که ضریب درس شیمی در هر یک از این زیر گروه ها متفاوت می باشد.

زیرگروهزیر گروه ۱زیرگروه ۲زیر گروه ۳زیر گروه ۴زیر گروه ۵
ضریب۳۴۲۲۲

رشته ریاضی دارای ۳ زیر گروه می باشد و ضریب درس شیمی هم در هریک از این زیر گروه ها متفاوت می باشد.

زیر گروهزیر گروه ۱زیر گروه ۲زیر گروه ۳
ضریب۲۳۳

بودجه بندی شیمی کنکور

درس شیمی آخرین درس در دفترچه سوالات اختصاصی کنکور می باشد.

این درس دارای ۳۵ سوال می باشد و مدت پاسخگویی به آن ۳۵ دقیقه و برای هر سوال ۱ دقیقه زمان می برد.

سوالات شیمی کنکور تشکیل شده از مباحث سه مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم است

که سهم مباحث هر مقطع تقریبا یکسان است و به طور میانگین ۱۱ تست از هر پایه ی تحصیلی در کنکورسراسری سوال مطرح می شود.

بودجه بندی شیمی دهم

عنوان فصلتعداد تست
فصل اول: کیهان زادگاه الفبای هستی۴
فصل دوم: ردپای گازها در زندگی۳
فصل سوم: آب آهنگ زندگی۴

بودجه بندی شیمی یازدهم

عنوان فصلتعداد تست
فصل اول: قدر هدایای زمینی را بدانیم۶
فصل دوم: در پی غذای سالم۴
فصل سوم: پوشاک نیازی پایان پذیر۲

بودجه بندی شیمی دوازدهم

عنوان فصلتعداد تست
فصل اول: مولکول ها در خدمت تندرستی۴
فصل دوم: آسایش و رفاه در سایه ی شیمی۴
فصل سوم: شیمی جلوه ای از هنر۲
فصل چهارم: حفظیات سینتیک۱

مباحث مهم و پیش نیاز شیمی کنکور سراسری

در درس شیمی همانند دروس دیگر مباحثی وجود دارد که دارای اهمیت بیشتری می باشند و شما دانش آموزان برای یادگیری آن ها به زمان بیشتری نیاز دارید تا بتوانید در آن مبحث به تقویت مهارت تست زنی خود بپردازید.

همانطور که می دانید برای مطالعه و برنامه ریزی برای هر درس، رعایت پیش نیاز ها در آن ضروری می باشد به این معنی که برای یادگیری بسیاری از مباحث ابتدا باید مفاهیم پیش نیاز را یادبگیرید و مباحثی که در ادامه بیان می کنیم پیش نیاز برای مطالعه بعضی از مباحث شیمی می باشند:

 • استوکیومتری
 • محاسبات عددی
 • واکنش نویسی
 • رسم آرایش الکترونی
 • جدول تناوبی

سبک سوالات شیمی کنکور سراسری

تست های شیمی کنکور سراسری دارای سبک های متفاوتی می باشد که هر سبک دارای تعداد تست متغیری در کنکور سراسری می باشد.با آگاهی از سبک سوالات شیمی کنکور میتوانید با تسلط بیشتری تست های مربوط به این درس را حل کنید.

انواع سبک سوالات در درس شیمی:

 • محاسباتی
 • ترکیبی
 • تحلیل نمودار
 • واکنش های شیمیایی
 • درک مطلب

محاسباتی

برای حل سوالات این بخش شما باید تسلط کامل روی فرمول های شیمی و هم چنین چهار عمل اصلی ریاضی یعنی جمع، ضرب، تفریق و تقسیم داشته باشید. این بخش از سوالات ۳۰ درصد از تست های شیمی کنکور سراسری را تشکیل می دهند که اکثر آنها از مباحث استوکیومتری، تعادل و اسید و باز طرح می شود.

پاسخ به این دسته از تست ها زمان بر است و لازمه ی حل این تست ها در زمان کوتاه، تست زدن زیاد در مباحثی که پیش از این گفتیم و در ضمن آن یادگیری تکنیک های تست زنی شیمی کنکور است.

سوالات سبک محاسباتی نیز به سه قست تقسیم میشوند:

 • محاسباتی ساده
 • محاسباتی ترکیبی
 • محاسباتی خلاقانه

تست های محاسباتی ساده تست هایی هستند که اکثر شما داوطلبان کنکور توانایی پاسخگویی به سوالات آن را دارید و می توانید تست های این بخش را با موفقیت پشت سر بگذارید.

تست های محاسباتی ترکیبی تست هایی هستند که معمولا به بیش از یک فرمول برای حل سوالات آن نیاز دارید و این تست ها به صورت ترکیبی از چند فصل هستند که شما برای پاسخ به این سوالات باید تسلط کامل روی فرمول ها و هم چنین مطالعه ی ترکیبی فصل ها داشته باشید.

تست های محاسباتی خلاقانه نیز تست هایی هستند که شما تعداد کمی از داوطلبان می توانید به سوالات این بخش پاسخ دهید و لازمه ی پاسخگویی به تست های این قسمت یادگیری تکنیک های تست زنی در زمان کوتاه توسط شماست.

ترکیبی

سوالات این بخش سوالاتی هستند که به صورت مفهومی و ترکیبی از سه مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی شده است و شما برای پاسخ به این تست ها باید به مفاهیم هر سه پایه تسلط داشته باشید.

در این سوالات شما در ۴ گزینه با مفاهیم روبرو می شوید که ممکن است از هر سه پایه تحصیلی باشد و در صورت سوال از شما خواسته شده باشد تا گزینه ی صحیح و یا تعداد گزینه های صحیح را انتخاب کنید.

تحلیل نمودار

در این بخش تعداد سوالاتی نیز طرح می شود که شما باید با توجه به جدول، شکل یا نموداری که در صورت سوال آمده گزینه ی صحیح را انتخاب کنید.

این سوالات در دسته بندی سوالات تحلیلی قرار دارند و شما باید پس از تحلیل جدول و یا نموداری که پیش رو دارید به گزینه ی صحیح را انتخاب کنید.

واکنش های شیمیایی

لازمه پاسخگویی شما به حداقل ۱۳ تا ۱۵ تست تسلط شما بر واکنش نویسی است. پس توجه داشته باشید که از مفاهیم مربوط به واکنش نویسی به سادگی عبور نکنید تا بتوانید با موفقیت تست های این بخش را نیز پاسخ دهید.

از این بخش حداقل ۱۳ تا ۱۵ تست در کنکور طراحی می شود و لازمه پاسخگویی به سوالات این بخش تسلط شما دانش آموزان به واکنش نویسی می باشد. پس باید توجه داشته باشید که از مفاهیم مربوط به واکنش نویسی به سادگی عبور نکنید تا بتوانید با موفقیت با تست های این بخش پاسخ دهید.

درک مطلب

سوالات مربوط به این بخش شامل گزینه هایی است که همه مربوط به یک فصل هستند و جزء سوالات ساده به حساب می آید.

سوالات مربوط به این بخش هم می توانند از بخش حفظیات و هم از بخش واکنش های شیمیایی طرح شوند که در پاسخ به آنها باید نهایت دقت خود را به کار ببرید.

نحوه مطالعه شیمی کنکور

نحوه مطالعه شیمی کنکور
نحوه مطالعه شیمی کنکور

برای مطالعه ی درس شیمی از پایه و به صورت ریز به ریز باید ابتدا کتاب که منبع اصلی است را مطالعه نمایید و پس از آن به سراغ تست زنی به صورت مرحله ای بروید.

برای مطالعه مباحث حفظیی شیمی حتما خلاصه نویسی کنید. خلاصه نویسی برای مرور و یادآوری سریع مطالب مخصوصا در دوران جمع بندی خیلی به شما کمک می کند.

شما داوطلبان عزیز کنکوری باید بدانید که با توجه به اینکه کنکور سراسری هر سال سخت تر و مفهومی تر از سال قبل می شود تنها با تکیه بر مطالب عنوان شده در کتاب نمی توانید در شیمی کنکور درصد بالایی را به ثبت برسانید.

پس از مطالعه ی کتاب باید به سراغ منابع جانبی در کنار آن بروید علاوه بر اینکه به یادگیری عمیق تر شما از کتاب درسی کمک می کند، روش های تست زنی را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد تا با تکیه بر آن ها بتوانید بالا ترین درصد شیمی کنکور را ثبت کنید.

توجه داشته باشید در مطالعه ی درس شیمی زمان خود را مدیریت کنید زیرا شیمی تنها درسی نیست که شما قرار است برای کنکور مطالعه کنید.

برای مطالعه درس شیمی ابتدا باید از پایه استارت این کار را بزنید و طبق مراحل زیر پیش برویید:

۱. مطالعه دقیق کتاب درسی

۲. مطالعه درسنامه معتبر

۳. در این مرحله باید به سراغ تست زنی بروید. در این قسمت نباید تست های یک مبحث را یک جا بزنید بلکه بلکه باید تست ها را در چند مرحله بزنید تا در هر بار مرور این مبحث تعدادی تست برای تمرین داشته باشید و به این گونه نیز مرور های شما حرفه ای خواهد شد.

۴. مراحل اولیه تست زنی برای تقویت مهارت تست زنی می باشد و جنبه تمرینی دارد اما در مراحل بعدی باید تست های زماندار بزنید.

۵. بعد از تمام شدن مراحل تست زنی، حال تست هایی را که اشتباه پاسخ داده ایید و یا اصلا پاسخ نداده اید بررسی و تحلیل کنید و اگر نیاز بود دوباره درسنامه را مرور کنید.

۶. در مراحل آخر به سراغ مرور کتاب درسی بروید و نکاتی را که مرور نکرده اید را مرور کنید و نکات را در حاشیه کتاب یادداشت کنید.

بهترین منبع شیمی کنکور

بهترین منبع شیمی کنکور
بهترین منبع شیمی کنکور

کتاب به عنوان منبع اصلی مطالعه برای شما دانش آموزان لازم اما به تنهایی کافی نیست، پس در کنار آن باید از منابعی استفاده کنید که به یادگیری بیشتر و عمیق تر شما دانش آموزان در درس شیمی کمک کند و در کنار آن بهترین تکنیک های تست زنی شیمی را در زمینه تست های محاسباتی به شما آموزش دهد.

بهترین منبع برای درس شیمی منبعی است که تمام مفاهیم شیمی را که در کنکور سراسری از آن ها سوال مطرح می شود را در بر گیرد.

علاوه بر این ضمن آموزش کامل این مفاهیم، تکنیک های تست زنی را نیز به شما آموزش دهند تا شما بتوانید از پس پاسخگویی به تست های محاسباتی که سهم زیادی از تست های شیمی کنکور را دارند نیز برآیید.

شیمی کنکور آسان است در چند سال اخیر به عنوان برترین شیمی کنکوری انتخاب شده است.

شیمی کنکور آسان است

شیمی کنکور آسان است به گونه ایی تهیه شده است که پاسخ گوی تمام نیاز های دانش آموزان هم در بخش مفاهیم و هم در یخش تکنیک های تست زنی باشد و دانش آموزان ضمن استفاده از این منابع از هر منبع دیگری بی نیاز می شوند.

شیمی عارف ربیعیان

عارف ربیعیان برترین مدرس شیمی کنکور آسان است می باشند به نحوی که دانش آموزان با استفاده از آموزش های ایشان توانسته اند درصد خود را در درس شیمی به ۸۵ درصد برسانند.

عارف ربیعیان مدرس شیمی در برنامه ی تلویزیونی اوج یادگیری، یادگیری آسان و نفر اول المپیاد شیمی در ایران و نفر دوم المپیاد شیمی فرانسه می باشد.

در شرایطی که هر ساله تست های کنکور سراسری مفهومی تر و پیچیده تر می شود ثبت چنین درصدی در یک درس تخصصی مانند شیمی می تواند در ارتقا شما دانش آموزان بسیار موثر باشد.

منابع شیمی استاد عارف ربیعیان علاوه بر آموزش کامل مباحث کتاب، برای موفقیت شما دانش آموزان در تست های محاسباتی و ترکیبی نیز انواع تکنیک های تست زنی را به شما دانش آموزان آموزش می دهند.

استاد ربیعیان شیمی کنکور را در قالب مجموعه های آموزش، تست زنی، همایش، جمعبندی و محاسبات جمع آوری کرده اند و در اختیار شما قرار داده اند که بر اساس نیاز و نقاط ضعف خود که از آن آگاهی دارید هر کدام از محصولات را تهیه کنید و به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

جزوه شیمی مهندس عارف ربیعیان

برای دانلود جزوه شیمی مهندس ربیعیان به تفکیک پایه تجصیلی اینجا را کیلیک کنید.

قیمت شیمی عارف ربیعیان

استاد عارف ربیعیان درس شیمی را برای دانش آموزان رشته تجربی و رشته ریاضی در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت آموزش مفاهیم و تکنیک های تست زنی تدریس کرده اند که می توانید برای مشاهده لیست قیمت محصولات استاد ربیعیان به لیک زیر مراجعه کنید.

قیمت محصولات شیمی عارف ربیعیان

نحوه خرید شیمی عارف ربیعیان

برای خرید محصولات استاد عارف ربیعیان می توانید از روش های زیر اقدام کنید:

۱. خرید از طریق نصب اپلیکیشن کنکور آسان است و مشاهده تمام جزئیات دی وی دی ها مانند: تعداد حلقه، زمان تدریس، مدرس و ….

اپلیکیشن کنکور آسان است

۲. تماس با شماره دفتر مرکزی و برقراری ارتباط با مشاورین کنکور آسان است به همراه دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

لینک مرتبط:
جمع بندی شیمی کنکور
یادگیری آسان شیمی
تحلیل کلی سوالات شیمی کنکور ۹۹
عارف ربیعیان

اپلیکیشن یادگیری آسان

تماس با یادگیری آسان:
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

واتس آپ:
09121964690

اینستاگرام:
konkursara_official

اپلیکیشن اندروید:
اپلیکیشن کنکور آسان است

۳ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست