چجوری مرور هامونو موثرکنیم

چجوری مرور هامونو موثر کنیم

چجوری مرور هامونو موثر کنیم

انواع روش های مرور کردن

چجوری مرور هامونو موثرکنیم ، سوالی که این روزها برای دانش آموزان کنکوری به وجود می آید.

با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی کنکور موضوع اصلی برای دانش آموزان کنکوری این است که چجوری از اون خلاصه نویسی هاشون به نحوه موثری استفاده کنند که موثر واقع بشه .

۵ روش برای موثر کردن مرور هامون

موثرکردن مرورها
موثرکردن مرورها
 1. وسواس به خرج ندهیم
 2. استفاده از تست های علامت دار
 3. طول روز خود را تقسیم بندی کنید
 4. استفاده از اصل تفکیک
 5. رعایت تعادل بین درس ها

۱. وسواس به خرج ندهیم

برای مطالعه درس نامه های طولانی وسواس به خرج ندهیم و بیشتر تمرکز خود را روی تست زنی بگذاریم.

وسواس یک اختلال شخصیت است که انواع مختلفی دارد وسواس فکری ــ عملی نوعی از وسواس است که فرد هم افکار مزاحم در ذهن دارد و هم باید برای رسیدن به آرامش،یک سری رفتارهای تکراری را انجام بدهد . اینگونه رفتارها زندگی فرد را به شدت مختل می کند چون بسیار وقت گیر و غیر منطقی است و زمان زیادی از زندگی فرد را درگیر خود می کند.

نوعی از وسواس که بین دانش آموزان شایع است ، وسواس تکرار یا وسواس نظم و ترتیب است.

دانش آموزی که واسواس تکرار دارد ، برای مطالعه وقت بسیار زیادی راصرف میکند و این کار بسیار وقت گیر است و مانع بسیار بزرگی برای پیشرفت تحصیلی است.

یعنی باید یک مطلب را چندین بار بخواند تا مطمئن شود کافی است.

دانش آموزی که افکار وسواسی دارد دائم فکر میکند که برای مطالعه یک منبع کافی نیست و این ذهنش را بهم میریزد و دائم به دنبال منابع متفاوتی برای مطالعه است و این کار بسیار اشتباه است و نباید وسواس در مطالعه به خرج داد چون اگر شما یک منبع و مبحث را به طور کافی و جامع مطالعه کنید وتسلط کافی را روی تست های آن مبحث داشته باشید خیلی بهتر است از اینکه جسته گریخته به هر منبع و مبحث نگاهی داشته باشید.

گاهی اوقات یک سری از دانش آموزان هستند که دچار وسواس نظم و ترتیب میشوند . برای مثال یعنی برای درس خواندن باید مداد و خودکاری که اطرافشان هست به شکل منظمی بچینند و اگر نظم نداشته باشد ذهنشان بهم میریزد و نمیتوانند مطالعه کنند.

۲. استفاده از تست های علامت دار

گاهی اوقات برای تست زنی پیش می آید که یک سری از آنهارا اشتباه میزنید شما باید آنهارا علامت دار کنید و در روز هایی که به زمان برگزاری کنکور نزدیک میشویید دوباره آنها را حل کنید ، این کار باعث تثبیت بیشتر مطالب در ذهن شما میشود و یکی از واجب ترین کارهاست.

از این روش میتوانید برای علامت دار کردن تست های مهم هم استفاده کنید تا هر چند روز یکبار نکات آن را مطالعه کنید.

۳. طول روز خود را تقسیم بندی کنید

برای هر حجم درسی یک تایم مشخص را در نظر بگیرید و سعی کنید حتما آن حجم از درس را در آن مدت تمام کنید مثلا برای مطالعه زیست ۲ ساعت در روز

و اینکه چه موقع از شبانه روز برای مطالعه مفید است و چه مدت زمانی باید وقت گذاشته شود برای هرکس با توجه به توانایی های مغز و حافظه اش متفاوت است.

عده ایی معتقدند شب برای مطالعه مفید مطالب ، خوب است زیرا مطالبی که یک دانش آموز شب میخواند و میخوابد بهتر در ذهنش تثبیت میشود چون مطلب دیگری نمیخواند که روی آن مطلب قبلی انباشته شود و اینگونه مطالب بهتر به خاطر سپرده میشوند و امکان فراموشی آن کمتر است زیرا خواب فرصتی برای ماندگاری آنها در حافظه است.

عده ایی هم به مطالعه در اول صبح اعتقاد دارند چون مغز در اول صبح سرحال است و آماده بخاطر سپردن مطالب جدید است و معتقدند با ذهن خسته نمیتوان چیزی را به حافظه سپرد.

۴. استفاده از اصل تفکیک

مطالب خود را به سه دسته قوی ، متوسط و ضعیف تقسیم بندی کنید و از این طریق مطالعه مفید مطالب را داشته باشید.

و باتوجه به اهمیت هر مبحث زمان مورد نظر خود را صرف آن بکنید مثلا برای دانش آموزان رشته تجربی ، درس زیست که درس مهمی محسوب میشود و جز مطالب مهم و قوی به حساب می آید ، قاعدتا باید مدت زمان بیشتری را صرف آن کنید.

۵. رعایت تعادل بین درس ها

در طول روز درس های متفاوتی را بخوانید و کل یک روز خود را به یک درس خاص اختصاص ندهید مثلا اگر کل یک روز خود را به خواندن درس ریاضی یا فیزیک اختصاص دهید این کار موجب خستگی ذهن شما میشود و دیگر حوصله کافی برای درس خواندن ندارید باید در کنار خواندن یک درس اختصاصی ، یک درس عمومی راحت قرار بدهید برای خواندن تا به ذهن شما فشار زیاد نیاید و مطالبی که میخوانید در ذهن شما تثبیت شود.

طبق روش هایی که در بالا گفته شد شمادانش آموزان میتوانید مرورهاتون را موثر کنید ومطالعه مفید مطالب را داشته باشید.

میتوانید برای برقراری با مشاوران موسسه کنکور آسان است و اساتید برنامه تلویزیونی یادگیری آسان با شماره ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰ تماس برقرار کنید.

لینک مرتبط:
روش مطالعه

اپلیکیشن یادگیری آسان

تماس با یادگیری آسان:
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

واتس آپ:
09121964690

اینستاگرام:
konkursara_official

اپلیکیشن اندروید:
اپلیکیشن کنکور آسان است

برچسب ها:

۲ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • فاطمه نورمحمدی
  ۹ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۸

  سلام
  دی وی دی های جمع بندی یادگیری آسان برای دوران مرور و جمع بندی هم خوبه؟

  پاسخ
  • یادگیری آسان
   ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۲۶

   سلام
   بله البته با صلاحدید مشاور میتونین نسبت به تهیه منابع و دی وی دی های یادگیری آسان اقدام کنید تا زمان کافی را نیز برای مرورها داشته باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست