روش مطالعه ریاضی کنکور ۱۴۰۱

روش مطالعه ریاضی کنکور 1401

روش مطالعه ریاضی کنکور ۱۴۰۱

بودجه بندی درس ریاضی به چه صورت می باشد؟

درس ریاضی در کنکور تجربی و ریاضی دارای چه ضرایبی می باشد؟

درس ریاضی یکی از دروس مشترک بین دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی می باشد با اندکی تفاوت. اگر داوطلبان شیوه مطالعاتی این درس را درک کنند، می توانند درصد و رتبه خوبی را به دست بیاورند.

یادگیری درس ریاضی به صورت حفظی امکان پذیر نمی باشد. موفقیت در این درس نیازمند به تمرین و حل مسئله بر روی کاغذ دارد.

درس ریاضی را نمی توانید با خواندن و گوش کردن یاد بگیرید و قسمت هایی از یادگیری ریاضی به تمرین فعالانه شما دانش آموزان بستگی دارد و این به این معناست که شما حتما باید همه تکالیف و تمرین های کتاب درسی خود را حل کنید و بدانید از کدام فرمول در چه مواقعی استفاده کنید.

بودجه بندی ریاضی رشته تجربی

نام فصلتعداد سوالات ریاضی در کنکور ۱۴۰۱
الگو ودنباله۱
توان های گویا و عبارت های جبری۰
معادله و نامعادله۳
هندسه۴
تابع۲
مثلثات۴
توابع نمایی و لگاریتم۲
حد وپیوستگی۴
مشتق۴
کاربرد مشتق۲
شمارش ، بدون شمردن۱
احتمال۲
آمار۱

بودجه بندی ریاضی رشته ریاضی

نام فصلتعداد سوالات هندسه در کنکور ۱۴۰۱
ترسیم های هندسی و استدلال۰
قضیه تالس و تشابه۲
چند ضلعی ها۱
تجسم فضایی۲
دایره۳
تبدیل های هندسی۲
رابطه طولی با مثلث۱
ماتریس۳
مقاطع مخروطی۳
بردارها۱
مبانی ریاضیات۳
احتمال۲
آمار توصیفی۲
آمار استنباطی۰
نظریه اعداد۴
گراف۲
ترکیبات۴
عنوان فصلتعداد سوالات حسابان در کنکور ۱۴۰۱
مجموعه الگو و دنباله۲
مثلثات۳
توان های گویا و عبارات جبری۱
معادله و نامعادله۱
شمارش بدون شمردن۰
هندسه تحلیلی۰
توابع۲
بخش پذیری و تقسیم۰
تابع نمایی و لگاریتم۱
حد و پیوستگی۳
حد نامتناهی و حد در بینهایت۱
مشتق۳
کاربرد مشتق۲

ضریب ریاضی رشته تجربی

ضریبزیرگروه یکزیرگروه دوزیرگروه سهزیرگروه چهارزیرگروه پنج
ریاضی۲۳۳۴۳

ضریب ریاضی رشته ریاضی

ضریبزیرگروه یکزیرگروه دوزیرگروه سه
ریاضی۴۴۳

تعداد سوالات درس ریاضی و مدت پاسخگویی به آن ها

تعداد سوالات درس ریاضی برای دانش آموزان رشته تجربی ۳۰ سوال می باشد که از سوال ۱۲۶ تا ۱۵۵ و برای هر سوال ۴۷ دقیقه فرصت پاسخگویی دارید یعنی برای هر سوال ۹۶ ثانیه فرصت دارید.

برای دانش آموزان رشته ریاضی از این درس ۵۵ سوال که از سوال ۱۰۱ تا ۱۵۵ می باشد و برای هر سوال ۸۵ دقیقه فرصت پاسخگویی دارید که برای هر سوال ۹۰ ثانیه فرصت دارید.

نحوه مطالعه ریاضی کنکور ۱۴۰۱

روش مطالعه ریاضی کنکور

ریاضی یکی از دروسی می باشد که دانش آموزان بسیاری را دچار اضطراب می کند و زمانی که شما دانش آموزان اعتماد بنفس داشته باشید و از روش مطالعه خود اطمینان داشته باشید باعث کاهش این اضطراب در شما می شود.

حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی، عواملی هستند که باید داوطلبان با برنامه های ویژه و اصولی پیش بروند تا بتوانند خود را در کنکور سراسری برای این درس به طور کامل آماده کنند تا به بهترین نتیجه برسند.

مطالعه درس ریاضی بر اساس سه مبنای یادگیری، تمرین و مرور انجام می پذیرد:

یادگیری

اولین و مهم ترین مرحله از مطالعه، یادگیری می باشد. زیرا تا درست و مفهومی یادنگیرید نمی توانید سوالات ریاضی را به درستی پاسخ دهید پس باید از تمام ابزار های موجود برای یادگیری استفاده کنید.

ابزار های یادگیری درس ریاضی عبارت اند از کتاب درسی، منابع کمک آموزشی، جزوه ها و یادداشت برداری های خودتان و …

برای مطالعه این درس ابتدا باید کتاب درسی را به طور کامل مطالعه کنید و بعد از مطالعه کتاب درسی باید به سراغ جزوه خود رفته و نکات را در آن به طور کامل یادداشت کنید.

تعدادی از تست های کنکور سراسری، عینا از مثال ها و تمرین ها و نکات متن کتاب درسی مطرح می شود. به این نکته توجه داشته باشید برای حل سوالات درس ریاضی تنها یادگرفتن فرمول ها کافی نمی باشد بلکه علاوه بر یادگیری و فهمیدن، باید آن ها را به خاطر بسپارید زیرا در جلسه آزمون سراسری نه کتاب دارید و نه جزوه.

پس اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ها و نكات و رابطه‏ها و… را حفظ كنید. در ادامه‏ مرحله‌ یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی كه مطالعه كردید، حل كنید. در حل تست به طور آموزشی، زمان تست زدن مهم نیست، بلكه یادگیری تمام نكات تست و به‌كارگیری مطالب مطالعه‌ شده در حل تست، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می‏توانید از جزوه یا كتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست کمک بگیرید. تعداد تست های آموزشی باید به اندازه‏ای باشد كه تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد.

پس از حل تست‏های آموزشی، نوبت خلاصه‏ نویسی است. مباحثی را كه مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل كردید خلاصه‏ نویسی كنید. سعی كنید در خلاصه‏ نویسی، تمام مطالب و نكات مهم را یادداشت کنید. با پایان خلاصه‏ نویسی مبحث مطالعه‌ شده‏ مرحله‏ اول مطالعه كه یادگیری است، به پایان می‏رسد.

تمرین

زمانی که درس را به خوبی یاد گرفته اید و خلاصه نویسی کردید باید برای تثبیت مطالب و نکات و همچنین بالا رفتن سرعت تست زنی، تعدادی تست را تمرینی بزنید. تست هایی را که حل نکردید و یا غلط پاسخ دادید حتما باید آن ها را بررسی کنید زیرا شما در این تست ها ضعف دارید و باید آن ها را برطرف کنید.

به دلیل اینکه حجم مطالب درسی زیاد است نباید تعداد تست های تمرینی به حدی زیاد باشد که از مباحث دیگر عقب بیفتید. باید تست ها را به دقت مطالعه کنید. اگر مبحثی را به طور کامل نخوانده اید نباید از آن مبحث تست تمرینی حل کنید. مثلا زمانی که تمام مباحث تابع را به طور کامل مطالعه نکرده اید نباید از آن مبحث تست بزنید و برای تسلط کامل بر هر مبحث درسی در کنکور سراسری توصیه می شود حداقل ۵۵ تست از آن مبحث بزنید.

مرور

چون حجم مطالب در این درس بسیار زیاد است ممکن است مطالبی را که قبلا مطالعه کرده اید فراموش کنید. در این صورت باید مرور مطالب را در برنامه درسی خود بگنجانید. در این مرحله نیز می توانید از خلاصه نویسی های خود نیز استفاده کنید. پس از خواندن آن ها و یادآوری نکات باید به سراغ تست هایی بروید که نتوانستید آن ها را پاسخ دهید و یا به علط پاسخ داده اید.

هر مقدار که بتوانید مرور مطالب را بیشتر کنید با حضور ذهن بیشتری برای پاسخگویی به سوالات آماده می شوید.

مشاوره و برنامه ریزی یادگیر آسان

برای موفقیت در هر درسی باید طبق برنامه ریزی و اصولی پیش بروید. اصولی پیش رفتن شما دانش آموزان نیازمند داشتن یک مشاور حرفه ایی در کنار شما می باشد که مسیر رسیدن به هدف را به شما نشان دهد.

در این راستا می توانید از مشاوران یادگیری آسان کمک بگیرید. برای برقراری ارتباط با مشاورین ما می توانید با شماره زیر ارتباط برقرار کنید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

لینک مرتبط:
چگونه ریاضی کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟
اساتید ریاضی یادگیری آسان
ریاضی یادگیری آسان

اپلیکیشن یادگیری آسان

تماس با یادگیری آسان:
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

واتس آپ:
09121964690

اینستاگرام:
konkursara_official

اپلیکیشن اندروید:
اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست