راهکار هایی برای مقابله با خستگی

راهکار های مقابله با خستگی

دانش آموزان معمولا بعد از امتحانات و به دلیل نگرانی ها و مطالعات پی در پی که برای کنکور دارند، دچار نوعی خستگی می شوند.

همچنین داوطلبان پشت کنکوری به دلیل مطالعات زیادی که دارند در روز های نزدیک به عید دچار خستگی زیاد می شوند و این خستگی ممکن است آن ها را از درس خواندن باز دارد.

برای رفع این خستگی باید با توجه به شرایط خودتان راهکار هایی را اتخاذ کنید.

راهکار های مقابله با خستگی

مثبت اندیش باشید

یکی از بهترین کار ها برای مقابله با خستگی، مثبت اندیش بودن است. مثبت اندیشی به شما کمک می کند که انرژی های مثبت را به سمت خود بکشانید و شما را برای مطالعه و رسیدن به هدفتان، تشویق می کند.
هر روز که از خواب بیدار می شوید روزتان را با یک جمله انگیزشی شروع کنید و با امید و مثبت اندیشی روزتان را ادامه دهید. با خودتان تکرار کنید که با هوش، قوی و خوش شانس هستید و می توانید به اهدافتان دست پیدا کنید.
ممکن است ابتدا متوجه تاثیر این جملات نشوید اما وقتی به مرور آن ها را با خود تکرار کنید همین باور هم به شما راه پیدا می کند و مطمئن باشید که کمتر از قبل خسته می شوید.

خستگی خود را بشناسید

مهم ترین عامل برای مقابله با خستگی این است که نوع خستگی خود را بشناسید.
ما دو نوع خستگی داریم: ۱ . خستگی جسمی ۲. خستگی روحی
خستگی جسمی می تواند مربوط به کار و فعالیت باشد. این خستگی امری طبیعی است و می توان آن را با استراحت کافی از بین برد.اگر خستگی شما از مطالعه از نوع خستگی جسمی باشد می توانید آن را به راحتی از خود دور کنید و بسته به زمانی که برای مطالعه اختصاص داده اید به خود استراحت بدهید و در این زمان می توانید به کار هایی بپردازید که به آن ها علاقه دارید و به نیروی فکری کمتری نیاز دارد.

مثلاً اگر خستگی شما شدید نیست یا از درسی که در حال مطالعه آن هستید، خسته شده‌اید، می‌توانید به جای استراحت کامل، کتاب یا حتی مبحث مطالعه را عوض کرده و کتاب یا مبحث ساده‌ تری را انتخاب کنید. حتماً به خاطر داشته باشید که این موضوع به شما بستگی دارد که پس از خستگی مطالعه، چه کاری را انجام دهید ولی اگر واقعاً خسته هستید و مطمئن هستید که ادامه مطالعه به یادگیری شما کمکی نمی‌کند، پا فشاری به ادامه مطالعه و کارهایی که به تمرکز و فکر احتیاج دارد، نه تنها نتیجه مثبت نمی‌دهد، بلکه نتیجه منفی نیز دارد.  

خستگی روحی و عصبی، به عنوان دومین نوع خستگی، ریشه روحی و فکری دارد و ناشی از اضطراب و استرس است. معمولاً در بین کنکوری‌های عزیز، این نوع از خستگی هم رایج است و باعث می‌شود تا با وجود تجدید انرژی و قوای روزانه، باز هم داوطلب نتواند مطالعه خوبی داشته باشد. برای از بین بردن خستگی روحی، راهکارهای مختلفی وجود دارد؛ اما مهم‌ترین نکته، این است که شما نوع خستگی خود را بشناسید.

به تغذیه خود توجه کنید

اهمیت تغذیه

تغذیه یکی از مهم ترین عوامل برای تمامی انسان ها و به خصوص دانش آموزان کنکوری می باشد اما داوطلبان کنکوری به این موضوع کمتر توجه می کنند. بسیاری از داوطلبان بر این باورند زمانی که شروع به مطالعه می کنند باید از زمانی که در اختیار دارند نهایت استفاده را کنند و به همین دلیل اصلا به تغذیه خود اهمیت نمی دهند و از تجدید انرژی و غذا خوردن غافل می شوند.
در حالی که همین موضوع یکی از عوامل خستگی شما به شمار می رود و برای اینکه بتوانید بر خستگی خود مقابله کنید باید به زمان و نوع تغذیه خود اهمیت بدهید.
گروهی از داوطلبان که به مطالعه در شب عادت دارند معمولا برای اینکه بتوانند در شب بیدار بمانند به خوردن مواد کافئین دار مانند قهوه، نسکافه و … روی می آورند. باید به این نکته توجه داشت که مصرف بیش از حد کافئین خود یکی از عوامل بروز خستگی می باشد پس سعی کنید که ساعت بیداری خود را به سمت ساعت ۶ الی ۷ صبح و ساعت خواب خود را به سمت ساعت ۹ الی ۱۰ شب سوق دهید و از مصرف بیش از حد مواد کافئین دار خودداری کنید.

به خواب و استراحت خود اهمیت دهید

خواب و استراحت کافی، از مهم ترین عواملی است که از خستگی شما جلوگیری می کند. همه دانش آموزان باید در برنامه درسی خود ساعتی را به استراحت اختصاص دهند.
این زمان استراحت به شما اجازه می دهد که خستگی شما از بین برود و ذهنتان فرصتی برای طبقه بندی یادگیری ها داشته باشد.
عده ایی از شما دانش آموزان ممکن است با یک روز استراحت و درس نخواندن دچار عذاب وجدان شوید که چرا یک روز کامل را درس نخواندید اما باید این نکته را بدانید که مغز شما در حالت استرس، اطلاعات جدید را جذب نمی کند به همین دلیل باید یک روز کامل را به استراحت بپردازید و از درس نخواندن خود احساس بدی نداشته باشید و سعی کنید در این مدت به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید.
برای جلوگیری از خستگی باید خواب خود را در طول روز تنظیم کرده و بین ۶ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوابید. کم خوابیدن برای درس خواندن نه تنها باعث یادگیری نمی شود بلکه باعث می شود مغز شما تا مدت ها احساس خستگی کرده و این خستگی را به بدن شما منتقل کند.

ورزش کنید

ورزش کردن

هر گاه از مطالعه خسته شدید، می‌توانید به مدت یک تا پانزده دقیقه از زمان خود را به انجام ورزش‌های سبک اختصاص دهید. می‌توانید تند تند قدم بزنید یا نرمش‌هایی را انجام دهید که ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد. انجام این کار باعث می شود تا خون بیشتری به مغز شما رسیده و خستگی تان تا مدتی از بین برود. ورزش کردن می‌تواند به طور موثری به یادگیری و نشاط شما کمک کند، دنبال کردن یک رشته ورزشی به صورت حرفه‌ا ی اصلاً توصیه نمی‌شود و باعث خستگی شما بعد از انجام تمرینات و نیز از بین رفتن وقتتان می شود و باعث می شود انرژی کافی را برای درس خواندن نداشته باشید.

نا امیدی را از خود دور کنید

یکی از دشمنان اصلی یادگیری و عوامل خستگی، ناامیدی می باشد. ناامیدی، انگیزه و انرژی شما را برای مطالعه می‌گیرد و باعث می‌شود خیلی سریع احساس خستگی کنید. افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می‌کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می‌ برند اما در مقابل، افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت‌های بی مورد نمی‌کنند و آهسته و پیوسته پیش می‌روند پس به جای ناامیدی، مثبت فکر کنید و به خود روحیه بدهید آن وقت خواهید دید که سخت‌ ترین مباحث درسی هم در مقابل توان شما تسلیم می شوند.

دید خود را نسبت به کنکور عوض کنید

بسیاری از دانش آموزان زمانی که خود را برای کنکور سراسری آماده می کنند به صورتی است که انگار مجبور هستند برای ادامه حیات خود به هر قیمتی که شده آن را پشت سر گذارند.
در ایجاد این تفکر بسیاری از والدین و دوستان نقش دارند زمانی که چنین تفکری در یک دانش آموز کنکوری ایجاد می شود او بیش از حد به کنکور بها داده و تمام فکر و ذکرش قبولی در کنکور سراسری می شود گاهی اوقات ممکن است این تفکرات برای دانش آموز مثبت و راهگشا و گاهی منفی و آزار دهنده باشد.
زمانی که شما بعنوان والدین به دانش آموزتان استرس و نا امیدی می دهید باعث می شود دید آن ها را به کنکور منفی کنید و در نتیجه باعث می شود استرس و نا امید به سراغ دانش آموزتان بیاید.
پس بیایید از همین الان دید خود را نسبت به کنکور تغییر داده وبا دید مثبت به آن نگاه کنید.

با آشنایی با این راهکار ها و عمل به آن ها می توانید با خستگیی ناشی از مطالعه خود مقابله کنید و یک مطالعه سودمند داشته باشید همچنین در این راستا می توانید از مشاورین یادگیری آسان کمک بگیرید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

اپلیکیشن یادگیری آسان

تماس با یادگیری آسان:
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

واتس آپ:
09121964690

اینستاگرام:
konkursara_official

اپلیکیشن اندروید:
اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست