راهکارهای افزایش انگیزه در درس خواندن

راهکار های افزایش انگیزه در درس خواندن

راهکار های افزایش انگیزه در درس خواندن چیست؟

آیا تا به حال شده زمانی که درس می خوانید مدت ها به کتاب خیره شوید و یا حس کنید درس خواندنتان بی فایده است؟

آیا درس خواندن برایتان کاری خواب آور شده است؟

نداشتن انگیزه کافی برای انجام هر کاری یکی از بزرگترین و بدترین موانع برای پیشرفت است.

اگر این مشکلات را تجربه کرده اید با ما همراه شوید تا انواع راهکار های افزایش انگیزه در درس خواندن را به شما توضیح دهیم.

انگیزه چیست؟

برای درس خواندن و ادامه این مسیر احتیاج به نیروی محرک مانند انگیزه دارید.

بدون این نیروی محرک رغبتی برای درس خواندن ندارید و یا ممکن است از ادامه راه منصرف شوید.

انگیزه یعنی مجموعه عواملی، که نیروی محرکه برای پیش بردن کارها است.

راهکار های افزایش انگیزه برای درس خواندن

راهکار های افزایش انگیزه برای درس خواندن

*انتخاب فضای مناسب

اگر می خواهید برای درس خواندن انگیزه داشته باشید نیاز به مکانی آرام و بدون سروصدا دارید تا تمرکزتان بهم نریزد.

اتاق شخصی و کتابخانه، محلی مناسب برای درس خواندن می باشد و به افزایش انگیزه در درس خواندن کمک می کند زیرا در این فضا سکوت کاملا برقرار است.

در صورتی که برای خود هدف تعیین کنید و مدت زمان مشخصی را برای آن در نظر بگیرید، پشتکار شما افزایش پیدا می کند و زمانی که به هدفتان برسید انگیزه شما دو چندان می شود.

*تعیین جایزه برای افزایش انگیزه در درس خواندن

برای خودتان اهداف کوتاه مدت تعیین کنید و در صورتی که به هدف خود رسیدید برای خودتان هدیه بخرید تا انگیزه شما در درس خواندن افزایش یابد و به این ترتیب سرعت شما در درس خواندن بالا می رود.

هدیه خریدن تاثیر بسیار زیادی در افزایش انگیزه دارد.

* برنامه درسی معینی داشته باشید

داشتن برنامه‌ ریزی منعطف و واقع‌بینانه به شما کمک می‌کند که زمان رسیدن به اهداف خود را مشخص کنید. اگر بدانید که با عمل کردن طبق برنامه می‌توانید به اهداف خود برسید، قطعا انگیزه بیشتری خواهید داشت.

سعی کنید در برنامه‌ریزی، اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا دستیابی به آن‌ها برای شما راحت‌ تر شود. با این کار زمانی که به موفقیت می‌رسید انگیزه شما نیز برای تلاش کردن بیشتر می‌شود.

برای افزایش انگیزه برای خود برنامه ریزی کنید. یعنی برای خود مشخص کنید که امروز و روز های دیگر قرار است چه دروسی را مطالعه کنید.

برای مثال: زیست شناسی- فصل اول – گفتار اول – درسنامه.

* در درس خواندن نظم داشته باشید

هنگامی که در یک محیط نا منظم شروع به درس خواندن می کنید، حواس شما داِئما پرت خواهد شد و نمی توانید تمرکز کافی داشته باشید.

ذهن به صورت ناخودآگاه علاقه مند به یادگیری در یک محیط منظم است به همین علت مهمترین نکته در مطالعه، مرتب بودن فضا است.

سعی کنید برای بالا بردن انگیزه در درس خواندن اتاق خود را به بهترین وجه ممکن مرتب کنید و تمامی لوازم اضافی را از اتاق خود خارج کنید.

* هنگام درس خواندن از لوازم الکترونیکی استفاده نکنید

اگر قصد دارید به افزایش انگیزه در درس خواندن خود کمک کنید، بدون بهانه آوردن موبایل خود را خاموش کنید و همچنین از دیگر لوازم الکترونیکی دوری کنید.

چرا که موجب حواس پرتی شما ما خواهند شد و همچنین با توجه به سرگرمی هایی که این لوازم الکترونیکی ایجاد می کنند علاقه به استفاده از آنها در بین افراد بسیار بالا است و زمانی که این وسایل در دسترس شما باشند، وسوسه برای استفاده از آنها به وجود می آید . هر زمان که وسوسه استفاده از این نوع وسایل در شما ایجاد شد، سعی کنید با استفاده از جملات کلیدی مانند : «الان وقتش نیست» این افکار را از خود دور کنید و ذهن خود را به سمت درس خواندن منعطف کنید.

* همراه یکی از دوستتان درس بخوانید

درس خواندن همراه یکی از دوستانتان باعث ایجاد انگیزه در درس خواندن می شود و مانع از مقاومت شما در برابر درس خواندن و به تاخیر انداختن زمان مطالعه می شود.

وقتی تنها هستید انگیزه دادن به خودتان برای درس خواندن ممکن است سخت به نظر برسد اما وقتی همراه با دوستتان درس بخوانید و یکدیگر را تشویق کنید، درس خواندن برایتان آسان تر می شود مخصوصا زمانی که بتوانید در رفع اشکالات درسی به یکدیگر کمک کنید.

* از درس های مورد علاقه خود شروع کنید

زمانی که احساس می کنید انرژی کافی برای درس خواندن را ندارید بهتر است از درس هایی شروع کنید که به آن ها علاقه بیشتری دارید زیرا زمانی که این درس ها را به خوبی یاد می گیرید انرژی شما برای درس خواندن بیشتر می شود و می توانید درس های سخت تر را شروع کنید.

همانطور که گفتیم برای موفقیت در کنکور و درس خواندن داشتن انگیزه مهم ترین و اصلی ترین عامل می باشد. در این قسمت می پردازیم به چند جمله انگیزشی برای داوطلبان کنکوری:

جمله انگیزشی

هدف های بزرگ، همت های بلند می خواهد

برای رسیدن به هر هدفی مسلما باید تلاشی در حد و اندازه همان هدف داشته باشید. نمی توان انتظار داشت مثلا با روزی نیم ساعت تمرین ورزشی مانند تیر اندازی، قهرمان المپیک شوید.

در کنکور هم نیز همینطور است، اگر هدف شما قبولی در کنکور سراسری می باشد نباید به استراحت و تفریح بیش از حد بپردازید چون رسیدن به هدفتان غیر قابل دسترسی خواهد بود. پس به همان اندازه هدفتان که قبولی در کنکور است تلاش کنید.

ذهن انسان به هر چیزی که اعتقاد داشته باشد و آن را باور کند به آن خواهد رسید

باور ها نقش بسیار زیادی در زندگی ما دارند و می توانند مسیر زندگی ما را تغییر دهند. این یعنی باور های ما به قدری قوی و قدرت مند هستند که می توانند حتی دید ما را نسبت به زندگی تغییر دهند.

بنابراین می توان گفت که اگر چیزی را باور کنیم و ایمان داشته باشیم که می خواهیم به آن برسیم، قطعا به آن خواهیم رسید و اتفاقات بسیار خوبی برای ما رخ خواهد داد.

هرگز تسلیم نشو، سرباز پیاده در شطرنج اگر تا آخر ادامه دهد وزیر می شود

خیلی از افرادی که به موفقیت رسیده اند، انسان هایی بوده اند که هیچ کس تصور این موفقیت را از آن ها نداشته اما آن ها به این موفقیت رسیدند.

به طور مثال انیشتین از شدت کند ذهنی از مدرسه اخراج شد اما با تلاش و استقامت خود به یکی از باهوش ترین افراد دنیا تبدیل شد.

پس شما هم می توانید زندگی خود را طوری بسازید که خودتان می خواهید و آنقدر تلاش کنید که به هدفتان برسید.

همیشه به آنچه می خواهید فکر کنید، نه به چیز هایی که از آن می ترسید

برخی از افراد هستند که بیشتر از اینکه اتفاقات مثبت هر موضوع را ببینند به جنبه های منفی هر موضوع نگاه می کنند و خود را نا امید می کنند و این کاملا اشتباه است. آن ها برای موفقیت در کنکور به جای اینکه بگویند ( من حتما قبول می شم ) می گویند ( اگر در کنکور قبول نشم چی ؟ )

هدف ما از نگارش این مقاله افزایش انگیزه و امید برای داوطلبین و دانش آموزان کنکوری می باشد که با اعتقاد به توانایی ها و باور هایشان بتوانند انگیزه لازم برای درس خواندن را در خود ایجاد کنند و به هدفشان برسند.

راه رسیدن به موفقیت و شکست دقیقا از یک مسیر است اما این شما هستید که انتخاب می کنید در شکست ها متوقف شوید یا به مقصد موفقیت پیشروی کنید

تماس با یادگیری آسان

می توانید برای دریافت مشاوره انگیزشی با مشاورین ما در تماس باشید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

اپلیکیشن یادگیری آسان

تماس با یادگیری آسان:
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

واتس آپ:
09121964690

اینستاگرام:
konkursara_official

اپلیکیشن اندروید:
اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست