انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

انتخاب رشته کنکور 1401

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ چگونه است؟

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته چگونه است؟

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری شده اند باید وارد این مرحله شوند.

انتخاب رشته یکی از حساس ترین مراحل برای هر داوطلب کنکوری است چرا که به سبب آن سرنوشت هر داوطلب رقم می خورد .

اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه در انتخاب رشته یک سال دیگر باید برای راه یابی به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند.

بی اطلاعی داوطلبان از نحوه صحیح انتخاب رشته می توانند باعث از بین رفتن سال ها تلاش شما شود

زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

پس از اعلام نتایج اولیه، سازمان سنجش زمانی را جهت انتخاب رشته داوطلبان مجاز به انتخاب رشته  تعیین می کند.

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ به منظور انتخاب رشته محل های روزانه ، شبانه ( نوبت دوم )، غیر انتفاعی ، پیام نور ، پردیس خودگردان و ۴ رشته پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد است و داوطلبان می توانند بر اساس توضیحات کارنامه کنکور سراسری در ۱۵۰ کد رشته محل، انتخاب های خود را اولویت بندی کنند .

اطلاع از زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، مرحله ای حساس بوده زیرا عدم آگاهی از این بازه زمانی سبب می شود داوطلب از تکمیل فرم انتخاب رشته باز مانده و شانس خود را برای قبولی در رشته و دانشگاه مورد علاقه از دست دهد.

سازمان سنجش به منظور یاری داوطلبان یک فرم پیش نویس انتخاب رشته در نظر گرفته که هدف از تکمیل این فرم، اولویت بندی انتخاب ها و جلوگیری از هر گونه استرس و عجله در درج کد رشته محل های انتخابی است.

این فرم در انتهای دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 درج شده و بند های آن کاملا مطابق بند های فرم اینترنتی انتخاب رشته می باشد . داوطلبان پس از دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری می توانند پرینت فرم پیش نویس انتخاب رشته را تهیه کرده و کد رشته محل های انتخابی خود را در آن درج نمایند . با توجه به اهمیت این فرم ، توضیحاتی در مورد جزئیات تکمیل فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ ارائه شده است .

اما در حال حاضر اطلاعیه ایی از سوی سازمان سنجش در مورد زمان دقیق انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ اعلام نشده است و به محض اعلام زمان دقیق انتخاب رشته در همین مقاله درج می گردد.

فرایند انتخاب رشته چگونه است؟

عوامل موثر در فرایند انتخاب رشته را می توان به ۲ دسته، عوامل فردی و درونی و عوامل اجتماعی و بیرونی تفکیک کرد.

۱. عوامل فردی و درونی

 • هدف

داشتن هدف برای انتخاب رشته و ورود به یک دانشگاه عالی بسیار مهم است زیرا فردی که هدف مشخصی ندارد دچار سردرگمی شده و در نهایت نمی تواند انتخاب رشته مناسبی داشته باشد.

اگر هدف شما با شناخت علایق و استعداد و توانایی هایتان در خصوص آینده و بازار کار آن رشته همراه باشد، تاثیر قابل توجهی نه تنها در انتخاب رشته مناسب بلکه در موفقیت تحصیلی نیز دارد.

 • علاقه

علاقه و انگیزه ارتباط بسیار زیادی با یکدیگر دارند، شاید بتوان علاقه را نوعی انگیزه بالفعل قلمداد کرد.

یکی از عواملی که بر انتخاب رشته می تواند تاثیر بگذارد، علاقه خود داوطلب می باشد.

داوطلبی که به رشته خود علاقه دارد و تصویر نسبتا روشنی از آینده شغلی خود دارد، انگیزه بیشتری دارد نسبت به داوطلبی که بدون علاقه و اطلاع و با اجبار، رشته ایی را انتخاب می کند.

بنابراین هیچ کس به جز خود داوطلب نسبت به شناخت علایق خود، آگاه نیست و سایر عوامل فقط نقش مشورتی دارند.

پس می توان نتیجه گرفت عامل علاقه می تواند فرد را در رسیدن به اهداف بلند مدت در آینده هدایت کند.

 • استعداد

استعداد یا هوش تحصیلی از جمله عواملی است که افراد را از همدیگر متمایز می کند.

اما باید به این نکته توجه داشت که تنها داشتن استعداد نمی تواند موفقیت فرد را تضمین کند زیرا استعداد بدون تلاش فردی و توانایی انجام آن، نمی تواند موثر واقع شود.

افراد زیادی هستند که با تلاش های اندک نه تنها بهره ای از استعداد خود نمی برند بلکه  دچار دلزدگی  و تضعیف اعتماد به نفس می شوند.

پس استعداد نمی تواند نشان دهنده ی توانایی شخصی فرد باشد.

به دلیل داشتن استعداد برای تحصیل در یک رشته، نمی توان آن رشته را انتخاب کرد زیرا توانایی های شغلی مرتبط با هر رشته به نیروی فراتر از استعداد های شخصی بر می گردد و خود این نیرو که برای پیشبرد اهداف شغلی لازم است، در هر کسی وجود ندارد.

۲. عوامل اجتماعی و بیرونی

 • توان اقتصادی خانواده ها

توجه به توان مالی و اقتصادی خانواده ها در انتخاب نوع رشته، نوع دوره، نوع دانشگاه و ماهیت آن ها، یکی از عوامل بیرونی تاثیر گذار در این زمینه است که حتما باید مورد توجه داوطلبان قرار گیرد.

 • محیط دانشگاه

برخی دانشگاه ها دارای شرایط ویژه، قوانین و مقررات خاصی هستند که فرد در دوران تحصیل ملزم به راعایت آن ها است. بنابراین داوطلبانی که در این مرحله مجاز به انتخاب رشته شده اند، باید در انتخاب نوع دانشگاه این مورد را در نظر بگیرند.

 • آینده شغلی

عامل اشتغال و آینده شغلی در انتخاب رشته نقش ویژه ایی دارد.

بعضی از افراد برای انتخاب رشته به آینده شغلی توجه نمی کنند و فقط هدفشان ورود به یکی از رشته های دانشگاهی می باشد.

اما بعضی از افراد برای رسیدن به هدف و آینده شغلی خود، در انتخاب رشته تمامی ملاک های انتخاب رشته را در نظر می گیرند.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

سازمان سنجش هر ساله سهمیه های مختلفی را برای متقاضیان شرکت در آزمون سراسری در نظر می گیرد. سهمیه های آزمون سراسری ۱۴۰۱ شامل سهمیه مناطق، سهمیه ۲۵ درصدی، سهمیه ۵ درصدی، خانواده شهدا، سهمیه رزمندگان و سهمیه بهیاری می باشد که داوطلبان برای استفاده از هر سهمیه شرایط خاصی را باید دارا باشند.

این سهمیه به جهت کاهش مشکلات اقامتی برای داوطلبین در نظر گرفته شده است.

انتخاب رشته بومی احتمال قبولی شما را در دانشگاه بومی افزایش می دهد.

بومی گزینی برای رشته های پرطرفدار ۶۰ به ۴۰ است به این صورت که ۶۰ درصد ظرفیت کد رشته محل های هر بوم به داوطلبان بومی اختصاص دارد.

در آزمون سراسری طبق قوانین، ظرفیت رشته محل ها بین سهمیه های مختلف تقسیم می شود.

اعمال سهمیه ها در کنکور حدود ۵۰ سال سابقه دارد و هدف از انجام این کار ایجاد فرصتی برابر برای دانش آموزانی است که دسترسی به امکانات آموزشی ندارند و بهره مندی جانبازان، ایثارگران و .. برای قبولی در دانشگاه های دولتی می باشد.

اساس دسته بندی سهمیه مناطق عدالت آموزشی است و سعی شده داوطلبان سهمیه هر منطقه از لحاظ دسترسی به امکانات آموزشی در یک سطح قرار گیرند.

در کنکور سراسری سهمیه مناطق برای تمامی داوطلبان لحاظ می شود و در نهایت یک سهمیه به هر فرد تعلق می گیرد و افرادی که شامل دو سهمیه باشند سهمیه ای لحاظ می شود که بیشترین تاثیر را در رتبه داوطلب داشته باشد.

سهمیه های کنکور ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱

نکات اساسی در مورد انتخاب رشته

 • در اولويت بندی رشته هاي انتخابي خود، توجه کنید كه هزينه تحصيلي تنها در رشته های دوره روزانه دانشگاه های دولتي رايگان می باشد و براي تحصيل در دوره های ديگر بايد هزينه بپردازيد.
 • بعد از پايان فرصت انتخاب رشته و مهلت تعيين شده براي ويرايش، امكان هیچگونه تغيير يا افزايشي در رشته های انتخابی نيست.
 • در اولویت بندی رشته ها به مقطع تحصیلی خود توجه کنید ( دکتری – کارشناسی ارشد – کارشناسی – کاردانی )
 • حتما شماره داوطلبی و شماره پرونده خود را تا پایان فرایند اعلام نتایج نهایی نگه داری کنید.
 • در انتخاب رشته، به دانشگاه و شهر محل تحصیل هر رشته توجه کنید زیرا بعد از اعلام نتایج نهایی، امکان تغییر رشته دانشگاه و یا شهر محل تحصیل گاها وجود نداشته و یا بسیار سخت است.

مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

در نهایت داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ امکان انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل را دارند. در این مرحله لازم است عوامل مهم و تاثیر گذار مانند علاقه به رشته محل ها و آینده شغلی را در نظر بگیرید.

ابتدا رشته های خود را به ۳ دسته انتخاب های خوش بینانه، معقولانه و بدبینانه تقسیم کنید.

پس از تقسیم بندی، ۲۰ درصد از کل رشته ها را در لیست انتخاب های خوش بینانه، ۵۰ درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و ۳۰ درصد را در لیست اتخاب های بد بینانه قرار دهید.

در مورد رشته ها به خوبی تحقیق کنید بازار کار آن را به خوبی بسنجید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

آنچه از کارنامه کنکور برای انتخاب رشته کنکور سراسری اهمیت دارد، رتبه در سهمیه و تراز می باشد که هر داوطلب با داشتن اطلاعات کافی از رتبه در سهمیه می تواند با دید بهتری نسبت به انتخاب رشته اقدام کند.

می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب رشته با شماره دفتر مرکزی تماس برقرار کنید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

اپلیکیشن یادگیری آسان

تماس با یادگیری آسان:
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

واتس آپ:
09121964690

اینستاگرام:
konkursara_official

اپلیکیشن اندروید:
اپلیکیشن کنکور آسان است

۱۷ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست